Szürreális elképzelni, hogy egy országban, ahol még mindig rengeteg Dacia 1310 van forgalomban, ilyen sikeres lehet egy állami kezdeményezés, amely az új autók felé tereli a lakosságot. Pedig pontosan ez a helyzet. Romániában idén is elindult a roncsprémium-program melynek keretében 6500 lejes, vagyis körülbelül 433 ezer forint értékű utalványt kaphatnak azok, akik régi autójuk helyett újat vásárolnának és az állam arra számít, hogy több mint 20 ezer autót cserélnek majd így le.

19662213 1233803 ab99a1b106875bd44ba65bbb12eea9fd wm

A programban a legfeljebb 130 g/km széndioxid kibocsátású modellek vehetnek részt, vagyis a nagyobb motorral szerelt, erősebb és drágább új autók vásárlói nem vehetik igénybe a kedvezményt. Aki 98 g/km kibocsátási értékű modellt választ az a fenti kedvezményen kívül 1000 lejes további értékjegyet kaphat.

A kormány összesen 253 millió jelt, vagyis nagyjából 16,8 milliárd forintot szán idén az autócsere támogatására, de ennek az összegnek kicsit kevesebb mint a felét a roncsautó plusz program teszi ki, amelyben az elektromos és hibridautók vásárlói vehetnek részt. Ők az első esetben 10 ezer eurónyi kedvezményt vehetnek igénybe, az utóbbiban pedig ennek az összegnek a felére jogosultak.

Romániában tavaly körülbelül 29 ezer régi autót vontak ki az akció keretében a forgalomból, többségük gazdája korszerű, de hagyományos, belső égésű motorral szerelt új autóba ült át.